MBUM - poprzednie edycje

MBUM#8 - Warszawa 2023

MBUM#8 w 2023 roku odbył się pod koniec września w Warszawie. Wydarzenie trwało 2 dni i w tym roku można było nie tylko posłuchać merytorycznych prelekcji i wystąpień firm partnerskich konferencji. Można było również wziąć udział w warsztatach, które cieszyły się sporą popularnością. MBUM zachował swoj nieformalny charakter i stanowił okazję do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń. Krótkie opisy prelekcji i linki do materiałów znajdziecie poniżej.

Prelegenci

ZeroTier czyli teoretycznie bezproblemowe rozwiązanie VPN - Wojtek Mańka

Wyobraźmy sobie sytuacje gdy potrzebujemy dostać się zdalnie do jakiejś sieci. Niestety nie posiada ona swojego dedykowanego adresu IP a my niekoniecznie chcemy stawiać serwer VPN gdzieś indziej. Tutaj idealnym rozwiązaniem wydaje się ZeroTier który zrealizuje ów transmisję bez potrzeby skomplikowanej konfiguracji. Ale czy na pewno jest on taki idealny?

link do prezentacji Wojtka

MikroTik LTE - wiele o tym mitów - Ihor Hreskiv

Podczas tej prezentacji uczestnicy mieli okazję zgłębić możliwości routerów LTE MikroTik oraz poznać najlepsze praktyki dotyczące ich doboru i konfiguracji. Ihor przedstawił różnorodne zastosowania tych routerów w kontekście sieci mobilnych, podkreślając ich elastyczność i wydajność.

link do prezentacji Ihora

MikroTik as mobile console for Out-of-Band management (OOB) - Grzegorz Rakuś

Zdarzają się sytuacje w których infrastruktura sieciowa robi 'crash' w najmniej oczekiwanym momencie. Awaria sieci oraz utrata dostępu do kluczowych urządzeń jest wtedy bolesnym doświadczeniem. Co wtedy zrobić? Jak odzyskać dostęp? Grzegorz przybliżył temat nie(d)ocenionej funkcjonalności 'zarządzania poza pasmem'(Out-of-Band management)

link do prezentacji Grzegorza

SASE, ZTNA, CSAB i SIA- o co w tym wszystkim chodzi i komu to tak naprawdę potrzebne? - Michał Zalewski (Case-study Barracuda)

W ostatnim czasie pojawiało się coraz więcej pojęć związanych z technologiami VPN oraz samą architekturą połączeń WAN. Czy podejście "zerowego zaufania” jest w tej chwili jednym słusznym remedium na problemy ery pracy zdalnej? Michał starał się opowiedzieć o różnicach pomiędzy ZTNA/SASE, a klasycznymi modelami C2S/S2S VPN.

link do prezentacji Michała

Redundancja łączy WAN - Dual WAN w ROS7 - Ihor Hreskiv

Podczas wystąpienia dotyczącego redundancji łączy WAN w MikroTik RouterOS Ihor omówił kluczowe strategie i mechanizmy dostępne w systemie, które umożliwiają zwiększenie niezawodności połączeń sieciowych. Przedstawił także praktyczne przykłady konfiguracji, które pomagają w utrzymaniu ciągłości połączenia. W ramach prezentacji omówił też techniki monitorowania i zarządzania łączami WAN w celu skutecznego wykrywania awarii i automatycznego przełączania na działające połączenia zapasowe.

link do prezentacji Ihora

MikroTik CAPsMAN - wifi6 - 802.11ax - RouterOS7 - Damian Mac

Prelekcja na temat konfiguracji kontrolera sieci bezprzewodowej MikroTik CAPsMAN w RouterOS7 skupiła się na wykorzystaniu najnowszych standardów 802.11, w tym Wifi6 (ax). Podczas wystąpienia przedstawione zostały praktyczne przykłady konfiguracji, które mogą pomóc uczestnikom we wdrażaniu zaawansowanych technologii Wifi6 w swoich sieciach, zapewniając lepszą wydajność, większą przepustowość i efektywne zarządzanie zasobami sieciowymi.

Projektowanie i analiza działania sieci bezprzewodowej w praktyce - Piotr Wasyk

Prelekcja dotyczyły praktycznych spraw związanych z projektowaniem i działaniem bezprzewodowych sieci. Piotr omówił, jak rozmieszczać urządzenia, wybierać odpowiednie technologie komunikacji oraz jak dbać o to, żeby całość działała sprawnie. Nie zabrakło także realnych przykładów, żeby lepiej zobrazować wyzwania na tym polu.

link do prezentacji Piotra

A może VxLAN? - Jacek Rokicki

Podczas prelekcji Jacek przedstawił zaawansowane aspekty technologii VxLAN, skupiając się na jej architekturze, implementacji oraz korzyściach dla nowoczesnych sieci. Przedstawiono również praktyczne przypadki użycia VxLAN w środowiskach data center, podkreślając jego zdolność do skalowania i izolacji ruchu w sieciach.

link do prezentacji Jacka

VoIP (SIP/RTP) – Diagnostyka - Karol Skibiński

Telefonia internetowa jest coraz powszechniejsza. Nadal zdarza się jednak, że występują problemy sieciowe przy wdrożeniu czy utrzymaniu usługi. Dlaczego czasami nie działa? Dlaczego czasami jest jednostronna akustyka? Dlaczego … ? Na te i inne pytania związane z VoIPem odpowiedział Karol, pokazał również na żywo jak to wygląda w sygnalizacji i jak temu zapobiec lub jak to naprawić.

link do prezentacji Karola

Wygodna i łatwa w implementacji koncentracja VPN - case study firmy Outsourcingowej - Michał Filipek

Wspierając Klientów napotykamy na wyzwania jak zapewnić: bezpieczne, wydajne i łatwe we wdrożeniu połączenia VPN pomiędzy nimi, a infrastrukturą firmy outsourcingowej. Podczas prezentacji omówione zostały wyzwania jakie warto rozważyć przy planowaniu takiej usługi. W części live demo Michał pokazał jak skonfigurować kilka wybranych typów połączeń.

link do prezentacji Michała

MBUM#7 - Kraków 2023

W 2023 roku MBUM wrócił do Krakowa. Spotkanie miało nieformalny charakter i poza wykładami merytorycznymi była okazja do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń. Głównymi tematami spotkania były bezpieczeństwo protokułu BGP, tunele VPN oraz nowości w Zabbix 6.4, w tym integracja kont użytkowników AD.
Podziękowania za pomoc w organizacji dla iTechcloud coworking i WISP.pl.

Prelegenci

RPKI - RouterOS 7 - Ihor Hreskiv

Zwiększenie bezpieczeństwa - RPKI pozwala na ochronę przed atakami typu route hijacking czy route leaking, które polegają na błędnej lub szkodliwej retransmisji ruchu internetowego. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka naruszenia prywatności użytkowników oraz zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.

link do prezentacji

Wygodna i łatwa w implementacji koncentracja VPN - case study firmy Outsourcingowej - Michał Filipek

Wspierając Klientów napotykamy na wyzwania jak zapewnić: bezpieczne, wydajne i łatwe we wdrożeniu połączenia VPN pomiędzy nimi, a infrastrukturą firmy outsourcingowej. Podczas prezentacji omówione zostały wyzwania jakie warto rozważyć przy planowaniu takiej usługi. W części live demo Michał pokazał jak skonfigurować kilka wybranych typów połączeń.

link do prezentacji

What's new in Zabbix 6.4 - Piotr Wasyk

Piotr przybliżył temat nowych funkcjonalności w Zabbix 6.4 - Długo wyczekiwana funkcjonalność weszła razem z wersją 6.4 - teraz już nie trzeba powielać kont Zabbix z kontami AD. Znacznie łatwiej i przyjemniej możemy zarządzać dostępem do Zabbix.

MBUM#6 - Warszawa 2022

W roku 2022 MBUM został wydłużony do 2 dni. A oprócz posłuchania ciekawych prelekcji można było również porozmawiać z partnerami wydarzenia przy ich stoiskach. I w tym roku roku frekwencja dopisała :) Krótkie opisy prelekcji i linki do materiałów znajdziecie poniżej.

Prelegenci

Wireguard - dobry, czy modny? - Damian Mac

W założeniach miało być: bezpiecznie, szybko, łatwo. Czy tak jest naprawdę? O tym dowiesz się z prezentacji Damiana.

link do prezentacji Damiana

Firewall "Następnej Generacji" – kolejny chwyt marketingowy, czy może już jednak codzienność”? - Michał Zalewski

Zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa sieciowego od ponad dekady zdobywają nasz rodzimy rynek i wydaje się, że zadomowiły się na nim już na dobre. Czy aby jednak na pewno są tak niezbędne, jak próbują to nam argumentować dostawcy i integratorzy? O tym, dlaczego UTMy i NextGen FW zyskały tak wielką popularność oraz o dobrych praktykach wdrożeniowych opowiedział Michał Zalewski, inżynier sprzedaży w Barracuda Networks.

link do prezentacji Michała

Bezpieczne tunele VPN + MFA - Grzegorz Rakuś

Przejście na home office, wymuszone przez liczne lockdown'y, znacząco zwiększyło popularność pracy z wykorzystaniem technologii VPN. Co zrobić aby korzystanie z tuneli było jeszcze bardziej bezpieczne? Tutaj z odpowiedzią przychodzi dwuskładnikowe uwierzytelnienie, zwane także podwójnym logowaniem. O tym jak zintegrować i wdrożyć taki mechanizm opowiedział Grzegorz.

link do prezentacji Grzegorza

Nowe filtry w routingu - RouterOS 7 - Ihor Hreskiv

ROS7 przyniósł w pełni nową implementację filtrowania tras w routingu. Administrator do dyspozycji, zamiast dobrze znanych z poprzednich wersji okienek, teraz ma puste pole do utworzenia filtru w postaci skryptu. Z początku wydaje się to trudne, ale czy tak jest w rzeczywistości … ? Ihor pokazał w praktyce jak pisać filtry, które najczęściej wykorzystujemy w codziennej pracy.

link do prezentacji Ihora

Zabbix jako system monitorowania dla MŚP - Michał Filipek

Zabbix jako najpopularniejszy system OpenSource do monitorowania środowisk IT (i nie tylko) świetnie sprawdza się także w małych i średnich firmach. Z powodzeniem wiele z nich wdrożyło rozwiązanie Zabbix - dziś to właśnie ono jest ich oczami pilnującymi czy wszystko działa poprawnie. Podczas wystąpienia Michał (certyfikowany ZCE i trener) opowiedział jak podejść do wdrożenia w MŚP.

link do prezentacji Michała

802.1x czyli kontrola dostępu do sieci przewodowych i bezprzewodowych - Jacek Rokicki

Bezpieczeństwo sieci komputerowych jest tematem nie tylko modnym ale i coraz bardziej skomplikowanym. W jaki sposób zweryfikować tożsamość użytkownika, a także przydzielić mu odpowiednie zasoby sieciowe?

link do prezentacji Jacka

APN prywatny/publiczny - wady/zalety - Karol Skibiński

Pakietowa transmisja danych w sieci komórkowej wiąże się ze wskazaniem APN. Ten APN to w pewnym uproszczeniu brama, poprzez którą łączymy się do sieci/usługi docelowej. Gdy chcemy wysyłać MMSy zwykle jest to APN o nazwie MMS, gdy chcemy korzystać z sieci Internet zwykle jest to APN o nazwie Internet. A czy można mieć APN o nazwie MojaFirma i całą transmisja z komórek firmowych będzie wpadała na router brzegowy? Ktoś może zapytać "po co?". Ktoś inny zapyta "jaki to ma wady/zalety?" O tym opowiedział Karol, pokażał również kilka mniej i bardziej typowych przykładów użycia.

link do prezentacji Karola

MBUM#5 - Warszawa 2021

Po roku przerwy spowodowanej wybuchem pandemii Covid-19 MBUM powrócił w 2021 roku !! I tym razem frekwencja dopisała. Uczestnicy mogli posłuchać aż 8 prelekcji, krótkie opisy i linki do materiałów z prelekcji znajdziecie poniżej.

Prelegenci

CAPsMAN w środowisku korporacyjnym - Ihor Hreskiv

Podczas prezentacji omówiony został scenariusz wykorzystania CAPsMAN w połączeniu z Radius - UserManger (RouterOSv7). Ihor przestawił jak uruchomić zarówno sieć przeznaczoną dla pracowników, jak i sieć dla gości. I wykazał że jest to bardzo dobre połączenie dla średnich i większych wdrożeń, dające ogromne możliwości przy zachowaniu niskich kosztów.

link do prezentacji Ihora

IoT i Mikrotik?! - Piotr Pabian

W ostatnim czasie w Polsce bardzo mocno rozwija się trend budowy prywatnych sieci LoRaWAN. W prezentacji Piotra pokazane zostało czy MikroTik nadąża za najnowszymi trendami? Czy można zbudować skutecznie działającą sieć LoRaWAN na urządzeniach MikroTik? Jakie są wady i zalety przy korzystaniu z urządzeń MikroTik w IoT?

link do prezentacji Piotra

Jak zacząć przygodę z IPv6 - Wojtek Mańka

Czy ileś razy zastanawiałeś się, czy to nie dobry czas aby dowiedzieć się i zacząć wykorzystywać IPv6? Od wielu lat świat IT zapowiada wielki koniec IPv4. Już chyba przyzwyczailiśmy się do tego. Wiele jednak wskazuje, że już niedługo konieczne stanie się wykorzystanie IPv6 produkcyjnie. Zatem może to właśnie teraz warto nauczyć się zasad świata IPv6?

link do prezentacji Wojtka

Profilowanie sesji VPN - Grzegorz Rakuś

Żyjemy w czasach gdzie praca zdalna stała się standardem dla wielu firm. Taki model pracy często wymaga aby połączenia VPN umożliwiały dostęp do wybranych zasobów w zależności od roli pełnionej w firmie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak skonfigurować i odseparować sesje VPN dla konkretnych grup użytkowników w oparciu o środowisko Active Directory to jesteś w dobrym miejscu.

link do prezentacji Grzegorza

ELK – kolekcja i analiza logów - Jacek Rokicki

Czy wy też z obrzydzeniem zaglądacie w logi mając w głowie jak żmudne jest znalezienie przydatnych informacji w zalewie podobnie wyglądających wpisów? Mam podobnie. W swojej prezentacji spróbuję pokazać w jaki sposób uczynić to zadanie przyjemniejszym.

link do prezentacji Jacka

MikroTik CAPsMAN – dobry pomysł na firmowe WiFi - Damian Mac

Damian podczas wystąpienia opowiedział o swoich doświadczeniach we wdrożeniach kontrolera sieci bezprzewodowych MikroTik CAPsMAN u swoich klientów. Zaprezentował szerokie spektrum możliwości jakie daje CAPsMAN, udowodnił jak jest elastyczny i obalił mit związany z wydajnością. Przekonacie się na własne oczy, że zastosowanie punktów dostępowych MikroTik to wydajne i optymalne kosztowo rozwiązanie.

link do prezentacji Damiana

SMS-knocking, jako zabezpieczenie zdalnego dostępu VPN dla kompletnych paranoików - Grzegorz Pomykała

Grzegorz opowiedział o wykorzystaniu urządzeń MT z wbudowanym modemem LTE oraz skryptów RouterOS, w celu ograniczenie dostępu do VPN dla wybranych adresów IP.

link do prezentacji Grzegorza

Co nowego w Zabbix 6.0 LTS ? - Michał Filipek

Premiera najnowszej stabilnej wersji Zabbix oznaczonej numerem 6.0 planowana jest na czwarty kwartał 2021. Czy warto czekać? Jakich zmian możemy się spodziewać? Na te pytania starał się odpowiedzieć Michał :)

link do prezentacji Michała

MBUM#4 - Warszawa 2019

Na czwartą edycję konferencji MBUM powróciliśmy do Warszawy.

Prelegenci

VLAN po nowemu - jak do tego podejść aby nie zwariować - Ihor Hreskiv

Zastosowanie VLAN'ów pozwala na segmentację urządzeń sieciowych, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństawa sieci, oraz podniesienie jej wydajności. W 2018 roku w systemie RouterOS zmieniła się koncepcja, w jaki sposób należy konfigurować "VLAN". Chociaż minął już ponad rok od tej modyfikacji, temat VLAN wciąż pozostaje jednym z najbardziej popularnych tematów na forach. Jedną z przyczyn dlaczego tak się dzieje jest szeroka gama urządzeń MikroTik, z których część wymaga innego podejścia do konfiguracji. Ihor opowie o zmianach i najlepszych praktykach w stasowaniu VLAN na przykładzie urządzeń z serii CRS3xx.

link do prezentacji Ihora

MikroTik CAPsMAN - WPA2 Enterprise z Microsoft AD - Piotr Wasyk

Wdrożenie wydajnej i bezpiecznej sieci korporacyjnej to jedno z podstawowych zadań pracowników działów IT. MikroTik CAPsMAN to popularna funkcjonalność MikroTik RouterOS. Dzięki CAPsMAN możliwe jest centralne zarządzanie punktami dostępowymi sieci bezprzewodowej. Konfiguracja jest prosta i intuicyjna. Podczas prelekcji w praktyce zostanie pokazane jak uruchomić jeden z zaawansowanych scenariuszy - sieć WPA2 Enterprise z integracją z Microsoft Active Directory.

link do prezentacji Piotra

Usługi IPTV, IGMP snooping w RouterOS - CRS3xx - Miłosz Oller

Usługi IPTV, IGMP snooping w RouterOS Telewizja IP to obecnie bardzo popularna usługa realizowana zarówno w hotelach jak i dostarczana abonenetom przez ISP. Doprowadzenie sygnału telewizyjnego do klientów za pomocą IP najczęsciaj odbywa się z wykorzystaniem transmisji multicast'owej. Miłosz jako przedstawiciej MiŚOT (mały i średni operator telekomunikacyjny) z powodzeniem wdrożył usługę IPTV z wykorzystaniem urądzeń MikroTik. W swojej prezentacji opowie przed jakimi wyzwaniami stanął i jak udało mu się je pokonać.

MikroTik i Zabbix - jak monitorować - Michał Filipek

Wdrożenie skutecznego monitorowania urządzeń sieciowych może stanowić nie lada wyzwanie. Poprawnie zaprojektowany monitoring podniesie jakość usług i przyspieszy rozwiązywanie ewentualnych problemów. Monitoring źle wdrożony może stać się przyczyną frustracji administratorów, jak i utraty dochodów organizacji. Podczas prezentacji omówione zostaną bardziej zaawansowane funkcje systemu Zabbix, zorientowane na automatyzację zadań, takie jak: automatyczne wykrywanie nowych urządzeń, wykrywanie dynamicznie tworzonych interface'ów oraz korelacja zdarzeń.

link do prezentacji Michała

MBUM#3 - Kraków 2019

Trzecia Edycja MBUM odbyła się w w Krakowie.
Oczywiście frekwencja jak zwykle dopisała. Spotkanie miało nieformalny charakter i poza wykładami merytorycznymi była okazja do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.
Głównymi tematami spotkania były:
- budowa wirtualnego środowiska do przeprowadzania symulacji RouerOS z wykorzystaniem rozwiązania eve-ng
- bezpieczne tunele IPSec: IPIP+IPSec, Xauth z wstrzykiwaniem tras klientom mobilnym, L2TP+IPSec
Podziękowania za pomoc w organizacji i wsparcie medialne wydarzenia: iTechcloud coworking, wisp.pl, ICT Professional, Mikrotik Polish Group

Prelegenci

EVE-NG - środowisko do testowania/nauki - Ihor Hreskiv

Ihor przedstawił możliwości wykorzystania wirtualizacji do emulacji infrastruktury sieciowej, w tym urządzeń Mikrotik. Eve-NG stanowi dobrą alternatywę dla znanego brata - GNS3. Nawet w wersji community daje szerokie możliwości i w większości scenariuszy będzie w pełni wystarczające.

link do prezentacji Ihora

IPSEC z Mikrotik - zero to hero - Piotr Wasyk

Prezentacja Piotra to przegląd tematyki tuneli IPSEC, trochę teorii i konkretne scenariusze użycia: site-site, użytkownicy zdalni. Dodatkowo każdy scenariusz można zrealizować na kilka sposobów. Podczas wystąpienia omówione i pokazane live zostały: IPIP+IPSEC, L2TP+IPSEC, czysty tunel IPSEC oraz wariant ze split tunneling tj. IPSEC XAuth mode-config.

link do prezentacji Piotra

MBUM#2 - 2018

Druga edycja konferencji Mikrotik Beer User Meeting miała miejsce 23 listopada w Warszawie.
Tym razem wydarzenie było całodniowe: 4 prelekcje i niecałe 100 uczestników!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział w wydarzeniu, prelegentom za ciekawe wystąpienia oraz partnerom za udzielone wsparcie - głównemu partnerowi wydarzenia, firmie WISP, grupie SysOps / DevOps Polska... Mamy nadzieję, że impreza przypadła Wam do gustu.

Fotorelację z wydarzenia możecie znaleźć na naszym profilu na Facebook'u

Prelegenci

LTE i Mikrotik - praktyczne scenariusze i przegląd możliwości - Damian Mac

Damian opowiedział o swoim doświaczeniu w konfiguracji dostępu do sieci IP w technologii LTE. Podzielił się również spostrzeżeniami, jakie problemy napotkał oraz jakie warianty konfiguracji i sprzętu radzą sobie najlepiej.

link do prezentacji Damiana

Zabezpieczenie routerów MikroTik, omówienie ostatnich ujawnionych luk - Michał Filipek

Tematem prezentacji Michała był głośny problem związany z nieuprawnionym dostępem do urzędzeń MikroTik. Michał opowiedział, czy wspomniana luka dotknęła wszystkich użytkowników? Czy można było się pzed nią zabezpieczyć ? Opowiedział również w jaki sposób można zminimalizawać ryzyko przejęcia dostępu do naszego urządzenia.

link do prezentacji Michała

Zarządzanie kopiami konfiguracji RouterOS - Jacek Rokicki

„Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili”. Jeśli nie jest wam obca chwila, w której po aktualizacji lub sporej zmianie stwierdzacie, że fajnie by było mieć kopię konfiguracji, a dodatkowo chcielibyście móc porównywać jak konfiguracja zmieniała się w czasie, to zapraszam na prelekcję, na której pokaże jak można to wykonać w oparciu o system kontroli wersji Git pracujący w środowisku systemu Linux.

link do prezentacji Jacka

Śledzenie pozycji GPS z zastosowaniem urządzeń MikroTik - Piotr Pabian

W swojej prezentacji Piotr pokazał jak z wykorzystaniem narzędzia Traccar monitorować pozycje pojazdów, wyposażonych w urządzenia MikroTik.

link do prezentacji Piotra

MBUM#1 - 2017

Pierwsze spotkanie pasjonatów i użytkowników urządzeń Mikrotik odbyło się w listopadzie 2017 roku. Frekwencja dopisała. Było ok 70 osób, z powodzeniem trzech prelegentów opowiedziało przybyłym o: wdrożeniu OSFP w wielooddziałowej firmie, integracji MT z MS Active Directory oraz możliwościach The Dude w monitorowaniu infrastruktury (nie tylko MT). Po wykładach w luźniej atmosferze gasząc pragnienie, jak nazwa wydarzenia sugerowała, zimnym napojem, każdy ucestnik nawiązał kilka nowych i miejmy nadzieję dłuuugich kontaktów.

Pełną relację z wydarzenia możecie znaleźć na naszym profilu na Facebook'u

Prelegenci

Integracja uwierzytelniania tunelu L2TP/IPsec z Microsoft Active Directory - Damian Mac

Bardzo ciekawa prezentacja Damiana Maca odnośnie integracji Mikrotik’a z instniejącą strukturą Active Directory. Konfiguracja rozwiązania live i przetestowanie przez jednego z uczestników wydarzenia

link do prezentacji Damiana

Mikrotik The DUDE – monitorowanie - Wojtek Kujawa

Wojtek w pierwszej części sowjego wystąpienia zademonstrował podstawowe funkcje narzędzia The Dude, dodając do monitoringu dwa routery Mikrotik i jeden komputer z systemem Windows. W kolejnej części pokazał jak tworzyć własne funkcję, sondy oraz dodawać ręcznie OID na przykładzie pomiaru temperatury i napięcia wejściowego.

link do prezentacji Wojtka

Połączenie oddziałów firmy za pomocą tuneli IPIP+IPSEC oraz routingu dynamicznego OSPF – case study - Łukasz Buczyński

Łukasz opowiedział, na przykładzie firmy Polcar, w jaki sposób wdrożono protokoł routingu dynamicznego OSPF, w organizacji posiadającej wiele odległych oddziałów.

link do prezentacji Łukasza