MBUM - poprzednie edycje

MBUM#3 - Kraków 2019

Trzecia Edycja MBUM odbyła się w w Krakowie.
Oczywiście frekwencja jak zwykle dopisała. Spotkanie miało nieformalny charakter i poza wykładami merytorycznymi była okazja do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.
Głównymi tematami spotkania były:
- budowa wirtualnego środowiska do przeprowadzania symulacji RouerOS z wykorzystaniem rozwiązania eve-ng
- bezpieczne tunele IPSec: IPIP+IPSec, Xauth z wstrzykiwaniem tras klientom mobilnym, L2TP+IPSec
Podziękowania za pomoc w organizacji i wsparcie medialne wydarzenia: iTechcloud coworking, wisp.pl, ICT Professional, Mikrotik Polish Group

Prelegenci

EVE-NG - środowisko do testowania/nauki - Ihor Hreskiv

Ihor przedstawił możliwości wykorzystania wirtualizacji do emulacji infrastruktury sieciowej, w tym urządzeń Mikrotik. Eve-NG stanowi dobrą alternatywę dla znanego brata - GNS3. Nawet w wersji community daje szerokie możliwości i w większości scenariuszy będzie w pełni wystarczające.

link do prezentacji Ihora

IPSEC z Mikrotik - zero to hero - Piotr Wasyk

Prezentacja Piotra to przegląd tematyki tuneli IPSEC, trochę teorii i konkretne scenariusze użycia: site-site, użytkownicy zdalni. Dodatkowo każdy scenariusz można zrealizować na kilka sposobów. Podczas wystąpienia omówione i pokazane live zostały: IPIP+IPSEC, L2TP+IPSEC, czysty tenel IPSEC oraz wariant ze split tunneling tj. IPSEC XAuth mode-config.

link do prezentacji Piotra

MBUM#2 - 2018

Druga edycja konferencji Mikrotik Beer User Meeting miała miejsce 23 listopada w Warszawie.
Tym razem wydarzenie było całodniowe: 4 prelekcje i niecałe 100 uczestników!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział w wydarzeniu, prelegentom za ciekawe wystąpienia oraz partnerom za udzielone wsparcie - głównemu partnerowi wydarzenia, firmie WISP, grupie SysOps / DevOps Polska... Mamy nadzieję, że impreza przypadła Wam do gustu.

Fotorelację z wydarzenia możecie znaleźć na naszym profilu na Facebook'u

Prelegenci

LTE i Mikrotik - praktyczne scenariusze i przegląd możliwości - Damian Mac

Damian opowiedział o swoim doświaczeniu w konfiguracji dostępu do sieci IP w technologii LTE. Podzielił się również spostrzeżeniami, jakie problemy napotkał oraz jakie warianty konfiguracji i sprzętu radzą sobie najlepiej.

link do prezentacji Damiana

Zabezpieczenie routerów MikroTik, omówienie ostatnich ujawnionych luk - Michał Filipek

Tematem prezentacji Michała był głośny problem związany z nieuprawnionym dostępem do urzędzeń MikroTik. Michał opowiedział, czy wspomniana luka dotknęła wszystkich użytkowników? Czy można było się pzed nią zabezpieczyć ? Opowiedział również w jaki sposób można zminimalizawać ryzyko przejęcia dostępu do naszego urządzenia.

link do prezentacji Michała

Zarządzanie kopiami konfiguracji RouterOS - Jacek Rokicki

„Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili”. Jeśli nie jest wam obca chwila, w której po aktualizacji lub sporej zmianie stwierdzacie, że fajnie by było mieć kopię konfiguracji, a dodatkowo chcielibyście móc porównywać jak konfiguracja zmieniała się w czasie, to zapraszam na prelekcję, na której pokaże jak można to wykonać w oparciu o system kontroli wersji Git pracujący w środowisku systemu Linux.

link do prezentacji Jacka

Śledzenie pozycji GPS z zastosowaniem urządzeń MikroTik - Piotr Pabian

W swojej prezentacji Piotr pokazał jak z wykorzystaniem narzędzia Traccar monitorować pozycje pojazdów, wyposażonych w urządzenia MikroTik.

link do prezentacji Piotra

MBUM#1 - 2017

Pierwsze spotkanie pasjonatów i użytkowników urządzeń Mikrotik odbyło się w listopadzie 2017 roku. Frekwencja dopisała. Było ok 70 osób, z powodzeniem trzech prelegentów opowiedziało przybyłym o: wdrożeniu OSFP w wielooddziałowej firmie, integracji MT z MS Active Directory oraz możliwościach The Dude w monitorowaniu infrastruktury (nie tylko MT). Po wykładach w luźniej atmosferze gasząc pragnienie, jak nazwa wydarzenia sugerowała, zimnym napojem, każdy ucestnik nawiązał kilka nowych i miejmy nadzieję dłuuugich kontaktów.

Pełną relację z wydarzenia możecie znaleźć na naszym profilu na Facebook'u

Prelegenci

Integracja uwierzytelniania tunelu L2TP/IPsec z Microsoft Active Directory - Damian Mac

Bardzo ciekawa prezentacja Damiana Maca odnośnie integracji Mikrotik’a z instniejącą strukturą Active Directory. Konfiguracja rozwiązania live i przetestowanie przez jednego z uczestników wydarzenia

link do prezentacji Damiana

Mikrotik The DUDE – monitorowanie - Wojtek Kujawa

Wojtek w pierwszej części sowjego wystąpienia zademonstrował podstawowe funkcje narzędzia The Dude, dodając do monitoringu dwa routery Mikrotik i jeden komputer z systemem Windows. W kolejnej części pokazał jak tworzyć własne funkcję, sondy oraz dodawać ręcznie OID na przykładzie pomiaru temperatury i napięcia wejściowego.

link do prezentacji Wojtka

Połączenie oddziałów firmy za pomocą tuneli IPIP+IPSEC oraz routingu dynamicznego OSPF – case study - Łukasz Buczyński

Łukasz opowiedział, na przykładzie firmy Polcar, w jaki sposób wdrożono protokoł routingu dynamicznego OSPF, w organizacji posiadającej wiele odległych oddziałów.

link do prezentacji Łukasza